خوش بختانه با فرارسيدن ماه مبارك رمضان ، حتي آنها كه اصلا اهل موسيقاستاد محمدرضا شجرياني ملي ايران و به خصوص
آوازهاي روح نواز استاد شجريان هم نيستند ، رفاقتي صميمي و از عمق جان با صداي دل انگيز استاد برقرار مي كنند ... چرا ؟ چون لحظه لحظه هاي دوست داشتني و پربركت افطار ، آن لحظاتي  كه روزده دار آمده است تا پس از يك روز روزه داري براي پروردگار و دوري جستن از شهوات جسمي و تني ، خود را در چشمه ساز لذت روحاني شستشو دهد ، براي مسلمانان ايراني ، با صداي استاد شجريان  پيوندي نا گسستني دارد ... سال هاست که برای افطار ، ابتدا مناجات افشاری استاد ، و سپس ربنا را شنیده ایم ...

مگر مي شود لذت شنيدن " ربنا " ي استاد شجريان را در هنگام افطار كسي كتمان كند ؟ و مگر هست كسي كه آن مناجات معروف را كه استاد در مثنوي افشاري يا به اصطلاح مثنوي پيچ خوانده اند و سال هاست در لحظات قبل از اذان پخش مي شود شنيده باشد و سر به دامان تامل نبرده باشد ؟ ... كه ... چند خوردي چند و شيرين از طعام ... امتحان كن چند روزي با صيام .

- ربنا ...

بارها و بارها در سايت ها و وبلاگ هاي مختلف ، " ربنا " استاد شجريان را براي دانلود قرار داده اند و مشتاقان نيز در آلبوم "‌به ياد پدر " استاد كه شامل تلاوت هاي قرآن توسط ايشان است آن را شنيده اند ، اما ، به راستي چند بار شده است كه از خود بپرسيم اين ربناها كجاي قرآن هستند ؟ استاد كجاي كتاب خدا را دارد مي خواند ؟ و اصلا به چه معناست ؟ اين شد كه تصميم گرفتم ضمن اينكه فايل مناجات "‌ربنا " را براي دانلود مي گذارم ، آن چه استاد در اين مناجات مي خواند را برايتان بياورم ، جالب است كه استاد در اين قطعه ، 4 دعا كه با ربنا شروع مي شود را مي خوانند و اين 4 قطعه از  سوره مختلف ( آل عمران - مومنون - كهف و بقره ) انتخاب شده اند و جز در مورد ربناي اول در سه مورد ديگر همه آيه قرائت نمي شود بلكه از سر كلمه "‌ربنا " خوانده مي شود . در زير ضمن اينكه لينك دانلود " ربنا " را مي بينيد ، متن آن را نيز مرور مي كنيد :‌
( ترجمه آيات از ترجمه مهدي الهي قمشه اي عينا رونويسي شده اند ، در ضمن در تايپ آيات نهايت دقت را نمودم كه غلطي نداشته باشد اما دوستان اگر متوجه غلط تايپي شدند لطفا من را مطلع كنند . )

دانلود كنيد :" ربنا " با صداي استاد محمدرضا شجريان


** ربناي اول
** سوره آل عمران از سوره هاي مدني - آيه شماره 8

متن عربي :
ربنا لاتزغ قلوبنا بعد اذ هديتنا و هب لنا من لدنك رحمه انك انت الوهاب .

ترجه فارسي :
بارالها ، دل هاي ما را به باطل ميل مده پس از آنكه به حق هدايت فرمودي ، و به ما از لطف خويش اجر كامل عطا فرما كه همانا تويي بخشنده بي عوض و منت .

** ربناي دوم
** سوره مومنون از سوره هاي مكي - آيه شماره 109

متن عربي :
انه كان فريق من عبادي يقولون ربنا ءامنا فاغفرلنا وارحمنا و انت خير الرحمين .

ترجمه فارسي :
زيرا شماييد كه چون طايفه اي از بندگان صالح من روي به من آورده و عرض مي كردند بارالها ما به تو ايمان آورديم ، تو از گناهان ما درگذر و در حق ما لطف و مهرباني فرما كه تو بهترين مهربانان هستي .

** ربناي سوم
** سوره كهف از سوره هاي مكي - آيه شماره 10

متن عربي :
اذ اول الفتيه ال الكهف فقالوا ربنا ءاتنا من لدنك رحمه و هيي لنا من امرنا رشدا.

ترجمه فارسي :
آنگاه‌ كه آن جوانان كهف ( از بيم دشمن ) در غار كوه پنهان شدند از درگاه خدا مسئلت كردند بارالها تو در حق ما به لطف خاص خود رحمتي عطا فرما و بر ما وسيله رشد و هدايتي كامل مهيا ساز .

** ربناي چهارم
** سوره بقره از سوره هاي مدني - آيه 250

متن عربي :
و لما برزوا لجالوت و جنوده قالو ربنا افرغ علينا صبرا و ثبت اقدامنا و انصرنا علي القوم الكفرين .

ترجمه فارسي :
چون آنها در ميدان مبارزه جالوت و لشكريان او آمدند از خدا خواستند كه بار پروردگارا به ما صبر و استواري بخش و ما را ثابت قدم دار و ما را بر شكست كافران ياري فرما .

- مناجات در مثنوی افشاری...


و اما مناجاتي كه استاد در مثنوي افشاري مي خوانند نيز براي گوش هاي روزه دار در هنگام افطار كاملا آشنا و صميمي است . اين قطعه با اشعار محمدجلال الدين رومي ( مولانا ) و از مثنوي معنوي مي باشد . در زير ضمن اينكه لينك دانلود اين قطعه را مي بينيد ، شعر آن را نيز خواهيد خواند . ( البته من با توجه به سواد كم و بضاعت مختصر خودم شعر را نوشتم كه اگر غلطي دارد لطفا دوستان به من تذكر دهند )

دانلود كنيد : مثنوي افشاري با صداي استاد محمدرضا شجريان

اين دهــان بستي دهــاني باز شـــد
كـو خـورنده‌ي لــقمـه هاي  راز شـــد

لــب فـروبــند از طـعـام و از شـــــــراب
ســـوي خوان آسـمــاني كن شـــتاب

گـر تــو اين انبان ز نـان خــالي كـــني
پـر زگـــوهــــر هـــاي اجــــلالي كـــني

طــفل جـان از شـير شــيطان بــاز كن
بــــعـــد از آنـــش بـا مـــلك انـــباز كــن

چند خوردي چرب و شيرين از طـعــام
امـــتحـــان كــن چـــند روزي با صــيام

چــند شــب ها خواب را گشتي اسير
يــك شـــبي بــيدار شــو دولـــت بـگير

مثنوي معنوي - مولوي

و در پايان اين مطلب ، لينك دانلود اذاني را كه مرحوم موذن زاده اردبيلي خوانده اند مي آورم . ديگر همه دوستان مي دانند كه اين اذان در  گوشه روح الارواح از دستگاه بيات ترك خوانده شده است .

دانلود کنید : اذان مرحوم موذن زاده اردبیلی

اميدوارم اين قطعات ، دليلي باشد بر اين مدعاي صحيح ، كه موسيقي ملي و اصيل ايراني ،‌ پيوندي عميق با فطرت پاك بشري و روح مصفاي انساني دارد و پدپده اي به دور از ابتذال و حقارتهاي جسمي مي باشد . در اين ماه مبارك ، نويسنده دل آواز را از دعاي خير فراموش نكنيد .

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم مهر ۱۳۸۵ساعت 0:12  توسط کاوه  | 
مطالب گذشته . . .